Obszary wodno-błotne pod ochroną w Polsce

W Europie jest ponad 400 Parków Narodowych, z czego 23 znajdują się w Polsce. Najważniejszymi strefami pod względem ich różnorodności biologicznej są obszary wodno-błotne chronione Konwencją Ramsarską.

Obszary wodno-błotne mają znaczenie międzynarodowe, zwłaszcza jako środowisko życiowe ptactwa wodnego. Nic dziwnego, ze to właśnie im poświęcono jedyną umowę międzynarodową w zakresie środowiska, dotyczącą określonego typu ekosystemu. Konwencja Ramsarska, bo o niej mowa, została podpisana w Ramsarze 2 lutego 1971 r. Dotychczas ratyfikowało ją 171 państw, reprezentujących wszystkie regiony geograficzne świata, które wyznaczyły 2372 obszary wodno-błotne o międzynarodowym znaczeniu.

Zgodnie z treścią Konwencji obszarami wodno-błotnymi są „tereny bagien, błot i torfowisk lub zbiorniki wodne, tak naturalne jak i sztuczne, stałe i okresowe, o wodach stojących” lub „płynących, słodkich, słonawych lub słonych, łącznie z wodami morskimi, których głębokość podczas odpływu nie przekracza sześciu metrów”.  Celem Konwencji jest ochrona i zrównoważone użytkowanie wszystkich mokradeł poprzez działania na szczeblu krajowym i lokalnym oraz współpracę międzynarodową.

Strony Konwencji, w tym od 22 marca 1978 r. również Polska, zobowiązane są m.in. do: wyznaczenia odpowiednich obszarów w celu włączenia ich do listy obszarów wodno-błotnych o międzynarodowym znaczeniu, wdrożenia planowania mającego na celu ochronę obszarów wodno-błotnych umieszczonych na liście, racjonalnego użytkowania wszystkich mokradeł, współpracy międzynarodowej w zakresie wdrażania Konwencji. Konwencją objęto do tej pory 19 obszarów w Polsce.

W Polsce obszary wodno-błotne można znaleźć w Parkach: Narwiańskim, Biebrzańskim, Pienińskim, Wigierskim, Wolińskim oraz w Parku Narodowym „Ujście Warty”. Szczególna ochroną są w nich otaczane koryta i rozlewiska rzek, a także ptaki wodno-błotne i zwierzęta żyjące w środowisku wodno-lądowym, na przykład bóbr europejski.

Symbolami kilku Parków Narodowych w Polsce są zwierzęta i ptaki powiązane z wodą: wydra (Drawieński Park Narodowy), żuraw (Poleski Park Narodowy), bóbr (Wigierski Park Narodowy), batalion (Biebrzański Park Narodowy), mewa (Słowiński Park Narodowy).

Źródła:
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska
The Convention on Wetlands