Dlaczego warto mieć oczko wodne w ogrodzie?

Choć niewątpliwe własny zbiornik retencyjny to duża przyjemność, aby cieszył oczy i spełniał swoje funkcje, trzeba poświęcić mu sporo pracy i czasu. Oczko wodne będzie wymagało od nas regularnej pracy i stosownych zabiegów, a także sporych nakładów finansowych. Będziemy musieli się również zaopatrzyć w odpowiedni sprzęt np. filtry; warto też wiedzieć, że posadzone rośliny trzeba pielęgnować i przycinać. Mimo wszystko, inwestycja we własny zbiornik wodny jest warta poniesionych nakładów.

Poza niewątpliwą rolą estetyczną, oczka wodne pełnią całkiem poważne funkcje:

  • zmieniają mikroklimat
  • umożliwiają uprawę roślin wodnych i bagiennych
  • są wodopojem i miejscem życia dzikich zwierząt, np. tak lubianych przez wszystkich jeży.

Jeśli zdecydujemy się na większą inwestycję pod postacią niewielkiego stawu, to warto obsadzić go stosowną roślinnością. Tym samym możemy zapewnić sobie doskonale funkcjonującą oczyszczalnię hydrofitową – naturalny system polegający na biologicznym usuwaniu zanieczyszczeń. Jest to szczególnie istotne zwłaszcza dla ryb, gdyż roślinność hydrofitowa skutecznie wspomaga proces samooczyszczania wód, ograniczając poziom biogenów, takich jak azot i fosfor.

Oczko wodne tworzy klimat

W upalne dni, zwłaszcza latem, nie tylko drzewa zapewnią niższą temperaturę – mikroklimat ochłodzi również woda. Jeśli cierpimy na alergię lub choroby układu oddechowego, to z pewnością docenimy bliskość zbiornika, gdyż parująca woda nawilża powietrze.

Budowa zbiornika wodnego nie jest trudna, zwłaszcza że wszystko do oczka kupisz przez Internet. Obecność w ogrodzie nawet niewielkiego stawu w znaczący sposób będzie przeciwdziałać skutkom suszy, a nawet powodzi. Takie konstrukcje dają możliwość magazynowania wody i późniejszego jej wykorzystania np. do podlewania ogródka. Wiele badań wskazuje na pozytywny wpływ małych zbiorników wodnych na środowisko przyrodnicze oraz bilans wodny. Zbiorniki wpływają na cechy higrometryczne otoczenia. Zwiększają między innymi wilgotność powietrza, więc mogą powodować wyparcie roślinności sucholubnej z okolicy, dają natomiast możliwość hodowli hydrofitów, czyli roślinności wodnej.

Nawet niewielkie oczko wodne w ogrodzie ma sens, ponieważ dzięki temu możemy poprawić stan środowiska naturalnego, w tym nasze zasoby wodne. Jest to szczególnie istotne zwłaszcza teraz, gdy lata są upalne a zimy zdarzają się bezśnieżne.

Podobne wpisy