Jak dbają o wodę mieszkańcy Żywiecczyzny?
Aż 82% badanych mieszkańców Żywiecczyzny, przepytanych w ramach cyklicznego badania Koalicji „Dbamy o wodę”, twierdzi, że w 2023 roku stosowało przynajmniej jedno rozwiązanie w celu zachowania wody deszczowej. Jak więc mieszkańcy powiatu działają na rzecz retencji?
Osoby zamieszkujące Żywiecczyznę coraz chętniej angażują się w działania mające na celu zachowanie wody opadowej – odsetek badanych, którzy podjęli w ubiegłym 2023 roku chociaż jedno działanie z tego zakresu, jest aż o 14 punktów procentowych wyższy niż podczas poprzedniej edycji ankiety.
Mieszkańcy Żywiecczyzny wykazują się dużą znajomością rozwiązań retencyjnych – ponad 90% badanych wskazuje, że słyszało w tym kontekście o zbieraniu deszczówki oraz budowie oczek wodnych i stawów. Aż 88% procent deklaruje, że zetknęło się z informacją o pro-retencyjnych właściwościach sadzenia drzew oraz systemów deszczowych wykorzystywanych w nawadnianiu ogrodów. W zestawieniu najsłabiej wypada wiedza na temat ogrodów deszczowych oraz łąk kwietnych – o pierwszym z rozwiązań nie słyszała niemal połowa badanych, a o drugim prawie co trzeci respondent z Żywiecczyzny.
Tyle jeśli chodzi o świadomość na temat poszczególnych sposobów. Które z nich są wykorzystywane w praktyce przez mieszkańców powiatu? Zgodnie z deklaracjami do zdecydowanie najpopularniejszych rozwiązań należy zbieranie i wykorzystywanie deszczówki – niemal 41% badanych deklaruje, że je stosowało. Niemal równie popularne okazały się budowa oczek wodnych i stawów oraz sadzenie drzew – takiej odpowiedzi udzieliło 40% respondentów. Co ciekawe, najczęściej mieszkańcy wskazują jednak na brak betonowania działki (48%), choć świadomość tego działania w zakresie retencji nie należy do najwyższych (78%). To zaś może oznaczać, że nie jest to celowe działanie pro-retencyjne.
Jeśli spojrzymy na ranking rozwiązań, których stosowanie deklarowali respondenci podczas wszystkich edycji badania, najbardziej stabilną popularnością cieszy się wykorzystywanie deszczówki – w 2022 r. deklarowane przez około 30%, podczas najnowszej edycji z 2023 roku zostało wskazane przez około 40%. Warto zauważyć także, że zastosowanie każdego z rozwiązań wzrosło na przestrzeni lat.