Na Żywieczyźnie nie sposób się nudzić

Możemy się założyć, że o większości z tych atrakcji nie mieliście pojęcia! No bo kto by pomyślał, że na terenie tych kilkudziesięciu gmin można znaleźć aż taką różnorodność unikalnych zajęć i spotkać tylu ludzi z niecodziennymi pasjami.

Zaprzyjaźnione z nami Stowarzyszenie LGD „Żywiecki Raj” nagrodziło statuetkami i certyfikatami marki Żywiecki Raj przedsiębiorców, organizacje pozarządowe, artystów i rzemieślników, którzy w wyjątkowy sposób podchodzą do jakości swoich produktów i usług, promując w ten sposób Żywiecczyznę.

Na uroczystą galę przyznania certyfikatów, która odbyła się w Dworku Góralskim w Łodygowicach, przybyli włodarze gmin, przyjaciele i zaproszeni goście. My też tam byliśmy i jesteśmy niezmiernie wdzięczni organizatorom za zaproszenie, inaczej nie poznalibyśmy tak niecodziennych inicjatyw.

Znak promocyjny marki Żywiecki Raj przyznawany jest podmiotom oferującym produkty i usługi przyjazne dla środowiska, wykonane z lokalnych surowców, dostępne do zakupu.

Celem marki Żywiecki Raj jest ożywienie turystyki w regionie Żywiecczyzny poprzez promocję lokalnej kultury, historii, tradycji oraz przyrody.  Wdrożenie Znaku zakłada współpracę, integrację i sieciowanie podmiotów oraz budowanie rozpoznawalności marki wśród mieszkańców i turystów. Certyfikowane podmioty będą aktywnie promowane w działaniach związanych z marką Żywiecki Raj.

Elementami kluczowymi marki Żywiecki Raj są:

  • Różnorodność – szeroka gama oferowanych produktów i usług
  • Tradycja i lokalny kontekst – siła i oparcie marki w regionalnej kulturze
  • Ekologiczność – produkty przyjazne dla środowiska, odzwierciedlające górski i unikalny charakter Żywiecczyzny
  • Świadoma turystyka – skierowana na turystów, którzy cenią i rozumieją lokalny kontekst oraz dążą do rozwijania swoich kompetencji kulturowych
  • Nowoczesność – innowacyjne podejście do obsługi turystów, tworzenia produktów lokalnych i zarządzania marką
  • Kontekst marki zawarty jest w jednym słowie: „NATURALNIE”

Kapituła Znaku marki Żywiecki Raj w składzie Brygida Sordyl, Gabriela Kolonko, Andrzej Maciejowski, Stanisław Kucharczyk i Jacek Stwora, miała nie lada wyzwanie wybrać zaledwie 10 laureatów.  Gratulujemy otrzymania certyfikatów!

Fundacja Górom. Jej celem jest inspiracja do życia w zgodzie z naturą i kulturą, przy jednoczesnym podkreślaniu unikalnych walorów Beskidu Żywieckiego. Fundacja prowadzi owczarnię edukacyjną, warsztaty oraz szkołę pasterską, czyli cykl szkoleń i spotkań, skupiających się na kulturze pasterskiej i bowiterapii (terapeutyczny kontak z rogatymi zwierzętami domowymi takimi jak kozy, owce, bydło). Pracownicy i wolontariusze fundacji prowadzą badania terenowe, archiwizują i popularyzują kulturę ludową Żywiecczyzny, organizują spotkania muzykanckie w osadzie Sopki Stopki w Cięcinie, organizują pierwsze w Polsce biegi górskie dla dzieci, sprzątają góry i sieją łąki kwietne.

Stowarzyszenie Polaris OPP. Ciemne Niebo Polska. Czy wiecie co to jest turystyka astronomiczna. Hmm…My też do tej pory nie wiedzieliśmy! A są to podróże w poszukiwaniu ciemnego nieba. Zanieczyszczenie światłem sprawia, że widok gwiazd staje się rzadkością. Dlatego coraz więcej osób podróżuje w poszukiwaniu miejsc z minimalnym zanieczyszczeniem światłem. Parki ciemnego nieba, takie jak Izerski Park Ciemnego Nieba czy po prostu Bieszczady lub Sopotnia Wielka, oferują nie tylko możliwość obserwacji gwiazd, ale także edukacyjne prelekcje i pokazy astronomiczne. To wyjątkowa okazja, aby doświadczyć prawdziwego piękna nocnego nieba i dowiedzieć się więcej o wszechświecie. Dzięki takim miejscom i pasjonatom w nich działającym możemy chronić nasze dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze, jednocześnie ciesząc się niesamowitymi widokami. Śledźcie działania Stowarzyszenia Polaris a dowiecie się gdzie i kiedy spotykają się miłośnicy ciemnego nieba.

 Wildlife Seminars. Grupa zaangażowanych naukowców, przyrodników, biologów i ekologów na czele z Michałem Figurą podpatruje życie beskidzkich wilków, niedźwiedzi i rysi. Podczas organizowanych przez nich wypraw, w których może wziąć udział każdy, dzielą się swoją wiedzą i pasją. Wyprawy trwają od kilku godzin, do kilku dni. Przez cały rok – zimą i latem. Zapewniają niezpomniane doznania i przeżycia, dają poczucie ekscytacji i odkrywania czegoś dzikiego.

Terraart Pracownia Ceramiczna lokalnej artystki ceramiczki Eweliny Wiercigroch-Dudka. Piękne statuetki marki Żywiecki Raj, które otrzymali laureaci zaprojektowała i wykonała właśnie ona. Ewelina prowadzi warsztaty ceramiczne, z rysunku, pracy na kole garncarskim. Do jej pracowni w Radziechowych wato też zajrzeć, jeśli chcesz kupić sobie lub komuś w prezencie piękny i niepowtarzalny kubek, talerz, paterę lub figurkę.

Sen&Wino Nazwa tego miesjca mówi wszystko. Tutaj spróbujesz wytwarzanego w lokalnej winnicy wina, a jeśli wypijesz go za dużo, będziesz mógł przenocować w jednym z komfortowych mikrodomków. Jest tu pięknie, wygodnie, nowocześnie, przytulnie i smacznie. Goście czuja się przez gospodarzy zaopiekowani i dopieszczeni, dlatego… często wracają.

Rancho Bierna to z kolei miejsce dla miłośników koni i konnej jazdy. Gospodarze prowadzą również mini zoo, w którym można zaprzyjaźnić się z kozą, kucykiem, osiołkiem czy alpaką. Plaża nad Jeziorem Żywieckiem, rowery, pyszna kuchnia serwowana przez gospodynię i przytulne wnętrza to przepis na udany pobyt.

Gminny Ośrodek Kultury w Milówce Izba Regionalna Stara Chałupa to nie tylko muzeum, w którym zwiedza się ekspozycje, ale również miejsce spotkań podczas których można zobaczyć pokaz przędzenia wełny, łuskania fasoli czy skubania pierza. To drewniany dom, który jest przykładem tradycyjnego budownictwa Żywiecczyzny i jednym z najstarszych przykładów architektury ludowej. Lokalna legenda głosi, że w chałupie miał się zatrzymać król Jan Kazimierz podczas ucieczki przed Szwedami. Miał tu nocować również Jan III Sobieski w drodze do Wiednia. Chałupa została zbudowana w 1739 roku.

Pracownia Mody Regionalnej – Stroje Górali Żywieckich Firma rodzinna. Tworzą ją dwie wspaniałe utalentowane kobiety, matka z córką, Jadwiga i Sabina. W swojej pracowni szyją stroje Górali Żywieckich w formie jak najbardziej zbliżonej do tradycyjnego, muzealnego wzoru. Zajmują się także projektowaniem oraz szyciem ubrań stylizowanych i inspirowanych folklorem. Zapewniamy Was, że spod ich rąk wychodzą cuda, które każda kobieta chciałaby mieć w swojej szafie albo chociaż raz w życiu na sobie.

Piekarnia Cukiernia Bronowscy oraz Jagnię na winie – RestoPub nie dadzą Wam poczuć głodu w trakcie poznawania Żywiecczyzny. Tradycyjne chleby pieczone na zakwasie, doskonała kuchnia i bogata karta win nie pozostawią was obojętnymi.