Wiosenne porządki wzdłuż Leśnianki

Z okazji Dnia Ziemi, który na całym świecie obchodzony jest 22 kwietnia, zabraliśmy się za sprzątanie brzegów Leśnianki, naszej lokalnej rzeki.

Akcja sprzątania, której jako koalicja byliśmy partnerami, po raz kolejny pokazała nam jak ważne jest budowanie partnerstw, poczucia wspólnoty i chęć zrobienia czegoś pożytecznego dla społeczności, w której na co dzień żyjemy. Przez zaledwie tydzień udało się zorganizować nie tylko wszystkie wymagane pozwolenia, ale i całą rzeszę ochotników, wolontariuszy i partnerów. Choć pogoda niespecjalnie sprzyjała długim spacerom, bo było chłodno i mokro, na boisku LKS Leśna stawiło się rano ok. 70 osób. Przyszli pracownicy browarów Żywiec i fabryki Żywiec Zdrój, przyjechało kilka zastępów Ochotniczej Straży Pożarnej, Beskidzki WOPR z okręgu Węgierska Górka, przedstawiciele Wód Polskich, wójt elekt gminy Lipowa Bogusław Wyleciał, dużo młodzieży z okolicznych szkół oraz wspaniała grupa młodych ludzi, którzy założyli inicjatywę Wolontariat – Czysta Ziemia.

Po 3 godzinach spaceru z przysiadami i po ponad 4 kilomtrach trasy, dotarliśmy do polany Zimnik-Ostre. Załadowaliśmy nasze łupy na ciężarówkę i zebraliśmy się wokół ogniska, żeby ogrzać się herbatą i posilić kiełbaskami. Wolontariusze z Czystej Ziemi zabrali się do segregacji odpadów, żeby można było zebrane śmieci, przekazać do utylizacji firmie Piotrplast. Po podliczeniu okazało się, że zebraliśmy…uwaga: 490 kg śmieci, 20 kg puszek, 350 kg szkła oraz 4 opony o wadze 50 kg!

Mimo, iż jesteśmy bardzo zadowoleni z efektów akcji, to wiemy, że oczyszczony ze śmieci został tak naprawdę tylko niewielki odcinek brzegów Leśnianki. Sprzątanie trzeba będzie powtórzyć jeszcze nie raz!