Wysiewamy łąki kwietne w Żywcu

22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody, który jako Koalicja Dbamy o wodę postanowiliśmy uczcić wysiewając łąkę kwietną przy ul. ks. Prałata Stanisława Słonki w Żywcu.

Łąki kwietne to jeden ze sposobów na zwiększenie małej retencji w miastach. Dzikie kwiaty ukorzeniając się w glebie spulchniają ją i zwiększają jej zdolność pochłaniania wody. Więcej zieleni w miastach to także niższe temperatury w lecie, a łąki kwietne są doskonałą alternatywą dla klasycznego trawnika, który potrzebuje zdecydowanie więcej wody by przetrwać suche okresy. Co więcej, takie łąki są też przyjazne miejskim zapylaczom.

Do udziału w akcji zaprosiliśmy wolontariuszy – pracowników dwóch żywieckich fabryk: Grupy Żywiec i Żywiec Zdrój. O godzinie 10, uzbrojeni w grabie, łopaty i walec ochotnicy, ruszyli do pracy. Po usunięciu z wzruszonej gleby resztek roślin, korzeni i kamieni, zasiana została łąka. Nasiona do wysiewu nie wybrane zostały przypadkowo. Jest to mieszanka jednorocznych i wieloletnich pięknych, kolorowych gatunków traw i kwiatów, które wspierają retencję wody w glebie. Efekty widoczne będą już za około 8 tygodni. Na przełomie maja i czerwca spod ziemi powinny wyjrzeć pierwsze roślinki, które po kolejnych kilku tygodniach osiągną wysokość między 60 a 80 cm. Nad profesjonalnym przebiegiem akcji czuwali pracownicy firmy „Łąki kwietne”, a wsparcie logistyczne zapewnił Urząd Miasta i burmistrz Żywca Antoni Szlagor, który odwiedził wolontariuszy podczas pracy. Wszyscy uczestnicy otrzymali w prezencie mieszanki jednorocznych nasion, które będą mogli zasiać w przydomowych ogródkach lub na balkonach.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Koalicję „Dbamy o wodę” z okazji Światowego Dnia Wody, ponad 90 proc. badanych mieszkańców Żywiecczyzny ocenia, że inicjatywy takie jak Koalicja „Dbamy o wodę”, której podstawą działania jest współpraca między administracją, biznesem oraz mieszkańcami regionu na rzecz ochrony zasobów wodnych, są potrzebne.

„Świadomość ochrony zasobów wodnych, co do zasady, jest ciągle stosunkowo niska na tle innych zagadnień, takich jak jakość powietrza czy segregacja odpadów. Tym bardziej cieszy fakt, że coraz więcej osób na Żywiecczyźnie słyszało o retencji. Jest jeszcze sporo do zrobienia, ponieważ dbałość o zasoby wodne, to powinność każdego z nas. Wpływ klimatu jest kluczowy, niemiej jednak działalność człowieka również odgrywa ważną rolę. Jako Koalicja stawiamy sobie za równorzędny cel, obok działań badawczych, również działania edukacyjne” – podkreśla rzeczniczka Koalicji „Dbamy o wodę”, Marta Nowicka.

Podobne wpisy