Zbiorniki na deszczówkę w zamian za butelki i puszki

Z okazji Światowego Dnia Wody organizujemy w tym roku wielką zbiórkę zużytych puszek aluminiowych po napojach i butelek PET. Widzimy się 22 marca 2024 roku na rynku w Żywcu!

Koalicja Dbamy o wodę po raz trzeci świętuje w Żywcu obchody Światowego Dnia Wody, w tym roku zainagurowane przez Zespół Szkół Budowlano-Drzewnych w Żywcu. Z okazji tego ogólnoświatowego, choć nie wszystkim znanego święta, organizujemy zbiórkę zużytych puszek aluminiowych po napojach i butelek PET pod hasłem „Przynieś butelki lub puszki, odbierz zbiornik na deszczówkę”. Pięćdziesiąt pierwszych osób, które przyniosą co najmniej 1 kilogram takich odpadów otrzyma w zamian ogrodowe zbiorniki na deszczówkę znanej nie tylko na Żywiecczyźnie firmy Prosperplast, partnera akcji. Kolejne osoby za zużyte opakowania dostaną sadzonki kwiatów. Celem akcji jest budowanie wśród mieszkańców Żywiecczyzny większej świadomości w tematyce retencji wody i postępujących zmian klimatycznych. Działania chroniące zasoby wodne w najbliższym otoczeniu, nawet te najprostsze: gromadzenie deszczówki, budowanie stawów i oczek wodnych, powinny stać się na Żywiecczyźnie priorytetowe.

Wielka zbiórka odbędzie się na żywieckim rynku, w Światowy Dzień Wody 22 marca 2024 roku w godzinach 10:00 – 12:30, przy stoisku Koalicji Dbamy o wodę. Regulamin zbiórki dostępny jest pod linkiem: https://www.dbamyowode.pl/regulamin

W programie obchodów Światowego Dnia Wody zaplanowano także inne wydarzenia: panel dyskusyjny pod tytułem „Woda dla pokoju na terenie Żywiecczyzny”, warsztaty edukacyjne, zabawy i quizy o wodzie. Pojawi się mobilna akademia instalacyjna i zostaną ogłoszone wyniki konkursu plastycznego.

 Od 2022 roku przeprowadzamy badanie opinii wśród mieszkańców powiatu żywieckiego na temat świadomości zmian klimatycznych oraz ich wpływu na region i codzienne życie. Wyniki publikujemy w Raporcie ukazującym się w Światowym Dniu Wody 22 marca. Tegoroczny raport zatytułowany został „Woda – strategiczny zasób, który nie uznaje granic administracyjnych”.